עידית אורני - יועצת משפחתית מדריכת הורים מומחית בליווי הורים לפגים

עידית אורני ייעוץ משפחתי ליווי הורים לפגים, בעלים

 • הטלטלה הרגשית שעוברים הורים לפגים

   

  בדרך כלל נהוג להתייחס ללידת פג כלידה מוקדמת. לידה שמתרחשת לפני שמלאו לעובר 37 שבועות מלאים ברחם אימו.

  בדרך כלל מתייחסים למצבו הבריאותי של הפג, לחוסר הבשלות שלו לחיים מחוץ לרחם, לעובדה שהעובר לא השלים את תקופת ההתפתחות שלו מבחינת המערכות הגופניות, לסיכונים שהוא חשוף אליהם, לסיבוכי פגות למעקבים ולבדיקות...

   אני רוצה לתת במה ולדבר רגע עלינו, ההורים לפגים                                       

  אני רוצה לדבר על הטלטלה הרגשית שאנו עוברים, אני רוצה לתת ביטוי לרגשות, התחושות, הלבטים, המחשבות  וההתמודדות במסע הזה שנקרא הורות מוקדמת.

  לידת פג קוטעת את המהלך התקין של ההיריון  וקוטעת את התהליכים הפסיכולוגיים והרגשיים שעוברים ההורים בתקופה הזאת של תשעה חודשים. מרגע ההחלטה להיכנס להריון ובמשך ההיריון כולו ההורים עוברים, גם אם באופן לא מודע, תהליך של הכנה להורות – מעין תקופת הסתגלות פסיכולוגית.

  בספרו "הולדתה של אם" מתאר דניאל שטרן את התהליך הפסיכולוגי, קרוב לוודאי לא מודע, שמתרחש אצל האימהות. הוא מסביר כי במהלך ההיריון "כל אם בונה בצורה מנטלית את תינוק החלומות שלה....בין החודש הרביעי לשביעי האימהות נותנות דרור לדמיון ובמשך כל הזמן הזה התינוק מצטייר בעיני רוחן בצורה רחבה יותר... במהלך החודשים השמיני והתשיעי ...האם מתחילה להרוס את התינוק המדומה... בזמן הלידה התינוק האמיתי והתינוק המדומה יפגשו לראשונה, והאם לא יכולה להרשות לעצמה שיהיו הבדלים גדולים מידי בינהם."

  מובן שאשה שיולדת טרם הזמן נמצאת עדין בשלב "התינוק המדומה" שהוא אידאלי ולא מציאותי ולעומת זאת נפגשת עם מציאות שבה מראה התינוק שלה שרחוק עשרות מונים מן התמונה האידאלית שבמוחה –  זהו פער קשה מאוד לגישור.

  הצפה של רגשות –

   הלידה המוקדמת תופסת את ההורים בדרך כלל בהפתעה והרבה מאוד פעמים הלידה עצמה מתרחשת במהירות וכמצב חירום. גם אם קדמו ללידה,  היריון בסיכון, אישפוזים או טיפולים שונים וגם אם הצוות הרפואי מזכיר את האפשרות של לידה מוקדמת, מסתבר שרוב ההורים לא באמת מאמינים שזה יקרה ובוודאי שלא יכולים להכין את עצמם לעוצמת הרגשות של החוויה המטלטלת הזאת. 

  רגשות של הלם ופחד מפני הלא נודע וחוסר וודאות למצבו הנוכחי והעתידי של הפג באים בעוצמה גדולה. ולעיתים באים לידי ביטוי בחוסר רצון לפגוש את התינוק ולהקשר אליו. כאשר פוגשים את התינוק חלק מההורים חשים דחייה מן המראה העוברי, המחובר לאינסוף צינורות וכאמור שונה כל כך מתינוק החלומות השמנמן והורדרד. נוספות לכך תחושות אשמה וכישלון (בדרך כלל של האם) על כך שלא עמדה במשימה "הפשוטה" לכאורה של להיות בהיריון. על אף שבאופן גורף אין שום אחריות הורית ללידת פג. תחושות של חוסר אונים וחוסר מסוגלות הורית אף הן נפוצות בשל העובדה שלא ניתן להורים לממש את תפקידם בטיפול בתינוק ובמילוי צרכיו. הורים רבים תוהים האם התינוק יכול בכלל לחוש את נוכחותם ולהבדיל אותה מהמגע והטיפול של אנשי הצוות. במקרים של פגים שנולדו בשבועות מוקדמים מאוד ו/או במשקלים נמוכים מאוד אין כמעט אפשרות של מגע פיזי עם ההורים והדבר מקשה עוד יותר על יצירת קשר וחיבור. תחושת בדידות גם היא אופיינית כיוון שהרבה מאוד פעמים הסביבה אינה מבינה לעומק את קשת הרגשות העניפה של ההורים, את ההשלכות של הלידה המוקדמת על מצבם הרגשי, ומופתעת בעצמה מהמצב.  התגובות, שלא באשמתה, הרבה פעמים לא מותאמות.

  ההורות המוקדמת היא מסע מטלטל, ריצה למרחקים ארוכים מלאה בהתרגשויות, אושר עילאי וגם בהתמודדויות מאוד לא פשוטות...


  ואתם ?? לא לבד במסע  הזה

  אני פה לצידכם במרחק שיחת טלפון  054-4590181 

   

  מעוניינים לקבל את המדריך שכתבתי עבורכם??

   

  הרשמו והמדריך בדרך אליכם

 • "התחלה בטרם עת"- המסע של הורים לפגים  

  המדריך שילווה אתכם מראשית הדרך

   

  מעוניינים לקבל את המדריך ישירות לתיבת המייל שלכם??        

   

   

  להרשמה לקבלת המדריך לחצו                כאן 

  והמדריך בדרך אליכם

   

   

   

  או מלאו את הפרטים שלכם בתיבה למטה והמדריך ישלח אליכם

   

   

   

 • *שם:  
  *טלפון:  
  אימייל:  
  *הערה:  

BizMakeBiz פותח ע"י