עידית אורני - יועצת משפחתית מדריכת הורים מומחית בליווי הורים לפגים

עידית אורני ייעוץ משפחתי ליווי הורים לפגים, בעלים

*שם:  
*טלפון:  
אימייל:  
*הערה:  


 • אחרי החגים – עכשיו באמת מסתגלים

   החזרה לשגרה וההסתגלות למוסדות החינוך

   

   לוח השנה העיברי מזמן לנו ולילדינו פעמיים חזרה לשגרה והסתגלות למערכת החינוך וכל זה תופחות מחודשיים...פעם ראשונה באחד לספטמבר –כניסה למסגרת חדשה או חזרה למסגרת אחרי חופשת קיץ ארוכהואז כעבור מספר ימים, מקסימום שבועות, אחרי שהילד כבר התחיל להתרגל ואנחנו מתחילים לנשום לרווחה ולצאת לעבודה עם חיוך,  מגיעים חגי תשרי ושוב אנחנו בחופשות.

   עכשיו, אחרי החגים מתחילה שוב ההסתגלות והפעם לתקופה משמעותית .

  הנה כמה טיפים שיקלו על החזרה מהחופשה ;

  ✯  ראשית קבלו באהבה, בהבנה ובאמפתיה את האפשרות שקשה לילד להיפרד מהחופש ולחזור לגן/ בית ספר. דמיינו את הרגשתכם כאשר החופשה שלכם (הזוגית) מסתיימת.

  ✯  בשבוע האחרון לחופשה (ואם אפשר אפילו טיפה קודם) כדאי להתחיל לחזור  לשגרת השכבה לישון הן מבחינת השעות והן מבחינת התהליך כולו.

  ✯  הכינו את הילדים בשיחה  רגועה ומשתפת לעובדה שחוזרים לגן/ בית הספר. תנו לילד אפשרות להביע את התחושות שלו לגבי השנה החדשה. יכול להיות שיש שם הרבה התרגשות, אולי פחדים וחששות. היו קשובים ותנו מענה אמפתי לכל מה שנאמר. אם הילד מביע חששות חישבו יחד על דרכים להתמודדות /פתרונות מעשייים ואפשריים. 

  ✯ דברו על סדר היום של חזרה לשיגרה - שעת שינה, הזכירו מה נדרש בהתארגנות בבוקר וכדומה.

  ✯  חיזרו ועשו תאום ציפיות לגבי מה שיקרה בבוקר כאשר נלך למסגרת החינוכית. דהיינו מי לוקח את הילד?  איך ואיפה נפרדים? מי ומתי אוסף את הילד בסוף היום.

  ✯ אם החלטנו להיכנס – סכמו יחד מה בדיוק עושים לפני הפרידה (משחק/ סיפור..) תנו לילד תיאור מדויק איך יראה הבוקר שלנו וכדאי מאוד לאפשר לו להיות שותף להחלטות איפה שזה מתאפשר. שיתוף מייצר שיתוף פעולה.

  ✯ בבוקר הזכירו לילד שוב את מה שהוחלט תוך כדי  העברת המסר שאתם סומכים עליו

  ✯ כשמגיע רגע הפרידה היו נחושים והחלטיים והיפרדו בדיוק כפי שסיכמתם גם אם הילד מגלה אי שביעות רצון או אפילו בוכה – 

    סמכו על הגננת היא יודעת להתמודד עם המצבים הללו. 

   כאשר אתם מהססים, אתם מקשים על הילד. אתם כמו מעבירים לו מסר של חוסר ביטחון.... אולי באמת לא כל כך כדאי שהוא יישאר שם בלעדיכם... אולי הוא לא באמת מסוגל להתמודד

  כל הנאמר מתייחס למצבי הסתגלות טבעיים. יחד עם זאת חשוב להיות עם היד על הדופק ולשמור על קשר עם הצוות החינוכי. ישנם מצבים (גם אם נדירים) שבהם הילד מגלה סימני מצוקה נוספים סביב ההסתגלות ואינו משתלב בפעיולות השותפת במשך היום. אז מומלץ להתייעץ ולתת מענה מותאם כדי לסייע בהסתגלות.


  לסיום, אני רוצה לצייד אתכם בזווית ראייה נוספת לגבי הקושי של הילד  -

  פרידה היא אחת מהמשימות שילדים  (וגם מבוגרים) צריכים ללמוד להתמודד איתם והתפקיד ההורי שלנו הוא להיות שם לצדם ויחד עם זאת לאפשר להם את ההתמודדות וגילוי כוחות ההסתגלות.

  כאשר אנחנו נפרדים מהילד וקשה לו אנחנו מאפשרים לו לגלות את הכוחות שלו. את היכולת להתגבר, היכולת לבקש עזרה ולקבל אותה ממקורות נוספים, היכולת ללמוד מה מרגיע אותו ואיך הוא יכול לעזור לעצמו.

  כל אלה מביאים אותו לתחושת מסוגלות ומצמיחים אותו קדימה,

   

  בברכת חזרה לשגרה המבורכת

  עידית אורני , יועצת משפחתית (M.A), מדריכת הורים , מלווה נשים בתהליכי עיבוד בשדה לידה, תומכת ומלווה הורים לפגים

  מוזמנים לבקר באתר : www.iditorni.co.il

  ובדף עיסקי : https://www.facebook.com/iditmishpacha/

BizMakeBiz פותח ע"י